ایران باوجود تحریم در مبارزه با کرونا موفق بوده است/ کادر پزشکی ایران توانایی خود را نشان داد

«ایگور رودان» محقق و دانشمند کروات که پیش از این در خصوص ویروس کرونا به تحلیل شیوع کووید-۱۹در نقاط مختلف جهان از جمله کره جنوبی، ایتالیا، سوئد، سنگاپور، چین، قطر و … پرداخته بود، در گزارش اخیر خود به بررسی تجربیات مقابله با ویروس کرونا در ایران پرداخته است.

به گزارش تارگت زالو و بنابر اعلام سفارت ایران در کرواسی، وی در گزارش خود می‌نویسد: کادر پزشکی و درمانی ایران با قابلیت خوبی با ویروس کرونا مقابله کرده است و می توان گفت ایران علیرغم تحریم ها، با توانایی بالایی اوضاع را تحت کنترل خود درآورده است.

این محقق برجسته کروات در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: یکی از ویژگی های ایران داشتن جمعیت جوان است (فقط ۶ درصد مردم ایران سن‌شان بیش از ۷۰ سال است) که این هم در مقابله این کشور با ویروس کرونا مفید واقع شد. باید توجه کنیم که عملکرد ایران در مقایسه با ایتالیا و بسیاری از کشورهای درگیر موفق‌تر بوده است، زیرا تعداد فوتی‌هایش ۵ برابر کمتر و تعداد مبتلایان هم کمتر از نیمی از مبتلایان ایتالیا است.

بنا به نتایج تحقیقات وی که در روزنامه «وچرنی لیست» منتشر شده است؛ یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که در مقابله با این بیماری در ایران صورت گرفته، برنامه ملی آزمایش ویروس کرونا است که از تاریخ ۱۷ مارس اعلام شد. این برنامه امکان شناسایی و درمان زود هنگام مبتلایان را فراهم کرد. هدف از این برنامه کاهش هجوم زیاد افراد مبتلا به بیمارستان‌ها بوده است. تا به امروز، در ایران بیش از ۶۷۰ هزار نفر مورد تست کرونا قرار گرفته‌اند، به طور متوسط حدود ۸۰۰۰ نفر در هر یک میلیون جمعیت که مقیاس مناسبی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code