شمار مبتلایان کرونا در قاره آفریقا از ۱۰۰ هزار نفر گذشت

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا روز گذشته (جمعه) اعلام کرد شمار مبتلایان در آفریقا از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است اما هنوز شدت شیوع کرونا در این قاره با سیستم‌های بهداشتی ناتوان و آسیب‌پذیر به اندازه دیگر نقاط جهان نرسیده است.

به گزارش تارگت زالو، تاکنون بیش از ۳۱۰۰ نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در سراسر قاره آفریقا با جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری جان باخته‌اند.

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا اعلام کرده که شمار مبتلایان جدید به کرونا در هفته گذشته در این قاره تقریباً به همان تعداد موارد جدید در هفته گذشته بوده است.

وی ‌همچنین ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه پیدا کرده و شیوع کرونا در آفریقا سرعت نگیرد.

اگرچه اعمال قرنطینه زود هنگام در بسیاری از ۵۴ کشور آفریقایی باعث کند شدن رشد همه‌گیری کرونا شد اما این بدان معنا نیست که آفریقا از شیوع این بیماری مرگبار در امان مانده است.

به طور کلی مقامات بهداشتی کشورهای آفریقایی شاهد ورود سیل عظیم بیماران کووید-۱۹ به بیمارستان‌های کشور و شمار بالای قربانیان این بیماری نیستند.

مایک رایان، مدیر فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده که شرایط در قاره آفریقا بسیار متنوع است. در هفته گذشته، چهار کشور آفریقایی با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی ابتلا به کروناویروس مواجه بوده‌اند.

وی با اشاره به جمعیت جوان آفریقا و میانگین سن زیر ۲۰ سال تاکید کرد این موارد به هیچ وجه احتمال شیوع بیماری را کاهش نمی‌دهد و هیچ کس نمی‌داند این ویروس چه تاثیری بر میلیون‌ها نفر از افراد دچار سوتغذیه و اردوگاه‌های پرازدحام پناهندگان خواهد گذاشت. هنوز چیزهای زیادی در مورد این ویروس ناشناخته باقی مانده است.

تست‌گیری کرونا نیز در آفریقا بسیار کم است. مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا اعلام کرده میزان این تست‌گیری‌ها باید در کشورهای آفریقایی دست‌کم ۱۰ برابر افزایش داشته باشد. 

به گفته وی، آفریقا باید برای تست‌گیری دست‌کم یک درصد از جمعیت این قاره یا ۱۳ میلیون نفر تلاش کند، این در حالی است که تاکنون فقط ۱.۳ میلیون تا ۱.۴ میلیون تست انجام شده است. کمبود تجهیزات در این قاره همچنان یک مشکل است.

کشورهایی از جمله سومالی و سودان جنوبی که دارای سیستم‌های بهداشتی شکننده بوده و به تازگی درگیری‌هایی در کشور خود داشته‌اند، با افزایش شمار مبتلایان همچنان یک نگرانی برای مسئولان بهداشتی آفریقا هستند. هم‌چنین در تانزانیا، کشوری که رئیس جمهور آن ادعا کرده کروناویروس را با دعا شکست داده است، دولت شمار موارد ابتلای کشور را طی سه هفته اخیر به‌روز نکرده است.

آفریقای جنوبی با انجام بیش از ۱۹ هزار تست کرونا بیشترین میزان تست‌گیری را در قاره آفریقا به خود اختصاص داده است. تاکنون ابتلای ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر و مرگ ۳۹۷ نفر به دلیل کرونا در این کشور تایید شده است.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، طبق اعلام مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، با توجه به مدل‌های منتشرشده در بدترین سناریوی ممکن در آفریقا بیش از سه میلیون نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده و بیش از ۳۰۰ هزار نفر نیز جان خود را به دلیل ابتلا به آن از دست می‌دهند که این سناریو مطمئناً برای آفریقا طاقت‌فرسا خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code