نگرانی از تاثیر کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی بر کارآیی واکسن

محققان ابراز نگرانی کرده اند که سویه جهش یافته کروناویروس که در آفریقای جنوبی مشاهده شده ممکن است باعث کاهش اثربخشی واکسن شود.

به گزارش تارگت زالو، این جهش موسوم به E484K که در گونه ای از کروناویروس پیدا شده دو ماه قبل برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد. این گونه جهش یافته اکنون به 12 کشور گسترش پیدا کرده است.

“پنی مور” دانشیار موسسه ملی بیماری های قابل واگیر در آفریقای جنوبی این جهش را “نگران کننده” خواند.

وی گفت: ما نگران هستیم که این جهش تاثیرگذار باشد اما در مورد میزان اثربگذاری آن اطلاعاتی وجود ندارد.

E484K “جهش فرار” نامیده شده زیرا بررسیها نشان میدهد که ممکن است بتواند از برخی آنتی بادی های تولید شده از طریق واکسن رهایی پیدا کند.

محققان آفریقای جنوبی که در حال مطالعه روی جهش E484K هستند همچنان در حال تکمیل بررسیهای آزمایشگاهی خود هستند تا مشخص شود آیا واکسن از اثربخشی لازم در برابر گونه جدید برخوردار است.

براساس آنچه تاکنون مشاهده شده، محققان اظهار داشتند که تردید دارند جهش E484K واکسن کروناویروس را بی اثر خواهد کرد. در عوض، آنان تصور می کنند که جهش- به خودی خود یا در ترکیب با جهش های دیگر- می تواند اثر واکسن را در برابر گونه کروناویروس کاهش دهد.

به گزارش تارگت زالو به نقل از شبکه خبری سی ان ان، محققان همچنین ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است E484K نشانه ای در کروناویروس باشد که نشان دهنده توانایی تغییر ویروس در مقابل چشمان ماست. اگر این جهش در طی چند ماه اتفاق بیفتد، جهش های مشکل ساز دیگری نیز می تواند به دنبال داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code